RONDELLUS AJALUGU
MUUSIKUD
PROGRAMMID
SALVESTUSED
Muusika na*ited KONTAKT

PROGRAMMID

Rondelluse repertuaar koosneb nii vaimulikust kui ilmalikust muusikast, ulatudes gregooriuse koraalist armastus- ja joogilaulude ning tantsumuusikani.

Sõltuvalt konkreetsest kavast koosneb ansambel kahest (lautolaulud) kuni kuuest (keskaegne mitmehäälsus, renessansi ansamblimuusika) muusikust. Programmid on paindlikud, neid võib ühendada ja kombineerida vastavalt vajadusele. Järgnevatel lehekülgedel on näited kavadest, mida oleme viimasel ajal esitanud.


VAIMULIK MUUSIKA ÜLES

Rondellus1. CELESTIS SYMPHONIA - Bingeni Hildegardi (1098-1179) muusika. Viimaste aastate jooksul on Püha Hildegardi kirjatööd ja muusika saanud erakordselt populaarseks. CELESTIS SYMPHONIA oli spetsiaalne kava 1998. aastaks, sest siis möödus 900 aastat selle kuulsa müstiku ja helilooja sünnist. Kuna oleme tema muusikaga põhjalikult tegelenud ja see kava on saanud kiitvaid hinnanguid paljudes maades, soovitame seda ka edaspidiseks.

2. SALVE STELLA - Neitsi Maarjale pühendatud keskaja muusika (gregooriuse koraal, tundmatud heliloojad, Hildegard Bingenist, itaalia laude spirituali jne.). Oleme tohutust hulgast Neitsi Maarjale pühendatud keskaja muusikast valinud välja selle, mis tundub meile kõige huvitavam ja meeldib enam.

3. CARMINA SANCTORUM - pühakutele pühendatud keskaja muusika (tundmatud heliloojad, Hildegard Bingenist, muusika Firenze käsikirjast XIII sajandist, Calixtinuse käsikirjast jne.). See kava on koostöös Eesti Raadioga salvestatud ka laserplaadile.

4. MUUSIKA FIRENZE KÄSIKIRJAST JA ITAALIA LAUDE SPIRITUALI (XIII sajandist).

5. NOVA GAUDIA - spetsiaalne kava jõuludeks. Keskaegseid jõululaule tervest Euroopast: Inglismaalt, Prantsusmaalt, Saksamaalt, Poolast ja Böömimaalt (tundmatud heliloojad, muusika Firenze käsikirjast, Bambergi käsikirjast, Carmina Buranast jne.).

6. MYSTERIA DOLOROSA - MYSTERIA GLORIOSA - spetsiaalne kava kannatusajaks ja ülestõusmispühadeks (gregooriuse koraal, muusika Firenze käsikirjast, Krakowi käsikirjast jne.).

 

ILMALIK MUUSIKA ÜLES

1. SABBATUM - legendaarse rockansambli Black Sabbath laulud esitatud keskaaja stiilis ja ladina keeles. CD Sabbatum (Beg the Bug, 2002) on olnud väga edukas üle kogu maailma.

1. LE VOIR DIT (Tõestisündinud lugu) - prantsuse keskaja suurima helilooja ja poeedi Guillaume de Machaut' (1300?-1377) muusikat.

2. PRANTSUSE XIV-XV SAJANDI MUUSIKA - Guillaume de Machaut', Guillaume Du Fay, Gilles Binchois' ja nende kaasaegsete muusika. Seda programmi on sobiv laiendada ka prantsuse XVI sajandi muusikaga. Saadaval kassetina.

3. ECCO LA PRIMAVERA - lõbus kava XIII-XVI sajandi Itaalia, Prantsusmaa ja Inglismaa armastus- ja joogilauludest ning tantsudest.

 

KAVAD KOOS TANTSIJATEGA ÜLES

Saltatores RevaliensesRondellus on teinud aastaid koostööd ajaloolise tantsu ansambliga SALTATORES REVALIENSES (juhatab Virve Kurbel). Koos on esinetud paljudel festivalidel mitmes riigis.

1. IL GRATIE D'AMORE - nagu tänapäeval, nii oli ka renessansiajal tantsimine üks populaarsemaid meelelahutusi. Vanimad koreograafiaalased üleskirjutused, mille järgi on võimalik tantse täpselt rekonstrueerida, pärinevad XV sajandist. XVI sajandiks oli tantsimine muutunud aadlike seas tõeliselt virtuoosseks kunstiks. Et saavutada üldiselt heakskiidetud käitumise ja harituse taset, millest osa moodustas ka tantsuoskus, tuli aastaid harjutada. Lihtrahval olid omad tantsud, mis ei ole tänapäeval meie jaoks mitte vähem huvitavad ja värvikad vaadata.

Ajaloolise tantsu ansambli Saltatores Revalienses esinemine annab ülevaate eelpool mainitud perioodidest ja tantsudest. Tantsud vahelduvad samast ajastust ja maadest pärit lauludega Rondelluse esituses.

FINE 5

 

 

2. Eksperimentaalkava koostöös tantsuteatri FINE 5 tantsijatega, milles põimuvad keskaja vaimulik muusika ja moderntants (koreograaf Renee Nõmmik).

 

ÜLES

AJALUGU | MUUSIKUD | PROGRAMMID | SALVESTUSED | KONTAKT | MUUSIKA NÄITED

© Rondellus 1999-2010, robert@rondellus.ee, © Disain Irina Tammis